Çok Üzgün. Çok Öfkeli.

13 Mayıs 2014 Salı günü gerçekleşen Manisa Soma’daki iş cinayetinden ötürü birkaç gündür hiç tadım yok, sizler gibi. Bir şeyler yapmak istesem de yapamıyor, gelişmeleri gördükçe kahroluyorum. Üzgün olduğum kadar öfkeliyim de. Bu cinayetlerin sorumlularının da pişkin pişkin, hem olayın nedeni bilmiyoruz hem de olayda ihmalimiz yok demeleri çok çok öfkelendiriyor. Dünyada eşi benzeri görülmemiş bu ihmaller zincirinin yanı sıra bir kriz dönemi daha trajik nasıl yönetilir bilmiyorum. Şaşkınım, üzgünüm, öfkeliyim ve her geçen gün çoğalan kibir karşısında endişeliyim.

Mutsuzuz. Hep hayallerle avunuyorum. Mutlu bir ulus hayaliyle yaşıyorum. Çok mu zor? İmkansız mı? Biz gittikçe mutsuzlaşıp, acaba göç mü etsek diye düşünürken  eğer kalırsak çocuklarımız bu ülkede ne yapacak diye hayıflanıyorum.

Geçtiğimiz ay Türkiye’de Yasak Aşk adıyla vizyona giren, orjinal ismi Adore olan filmi izledim. Filmin konusu, beğenip beğenmediğim değil mevzu. Film, Avustralya, Perth Kıyıları’nda çekilmiş. Aynı doğal güzellikler hatta daha fazlası Türkiye’de de var ama biz güzelim kıyılarımızı halka kapatıyor, devasa her şey dahil oteller yapıyor, sonra o otellerde başka milletleri üç kuruşa konaklatıyor ama kendi halkımızdan birkaç gün için binlerce TL talep ediyoruz.

Ben bir noktadan sonra filmi bıraktım, yaşam koşullarına odaklandım. Kişisel mutsuzluklarını geçtim, trafik, felaket, geçim derdi gibi sorunlarının olmadığı, her sabah acaba kaç kadın cinayete kurban gitti, kaç çocuk tecavüze uğradı diye yüreği ağzında uyanmadığı, gecenin bir yarısında kalkıp da Twitter’a bakarak inşallah bir yerlerde olay çıkmamıştır, polis  insanların üzerine gaz sıkıp, TOMAlarla saldırmamıştır diye endişelenmek zorunda olmadığı, insanların özgürce yaşadıkları bir ülke hayal ettim.

Sonra film bitti.

 

 

 

 

Advertisements

2 thoughts on “Çok Üzgün. Çok Öfkeli.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s