Samtayms Vat Ken Ay Du Samtayms?*

Lohusa’nın 40 günü sona ermek üzereyken son bir yazı daha yetiştireyim dedim. Malum benim bilgisayar başına oturup, huşu içinde yazı yazabilmem bile gerçekten mucize. İpek Hanım 8’de yattı da ben de tavuk misali ne kadar uyusam kardır diye hemen yatmadan önce yazayım dedim en hızlısından. Bade şu anda babaya emanet.:)

Bugün 36. Günümüz. İpek 4200 gr. ve 56 cm. Geçtiğimiz hafta sonunda bir türlü düşmeyen ve yükselen sarılığı sebebiyle fototerapi aldık ve sarılığımız hemen geçti. Duruma bakılırsa “uzamış anne sütü sarılığı” diye bir şey varmış. Ben ne güzel emziriyorum derken İpek’in sarılığı bu esnada arttıkça artmış. Sonucu belli, mama takviyesi yaparak düşürmek. Gerçekten de mama sarılığı düşürdü.

Şimdi bunu söyleyince “bağzı” insanların tepkisini gözlemlerimle aktarmak istedim. Bu tiplerden birileriyle anneyseniz mutlaka karşılaşmışsınızdır. Birinci tip, mama sözcüğü duyar duymaz ayağına denizkestanesi batmış gibi davranır. Aman Tanrım mama mı? Ya çocuğun geri zekâlı olursa? Üzgünüm ama beş sene bile emzirsen çocuğunun Harvard’da okuyacağını garanti edemezsin. İkinci tip, Falancanın da yeğeni öyle oldu. Mamaya alıştı, bir daha meme almadı. Ne yapayım yani? Sarılığı artsın, beyni etkilensin sonra kan değişimine kadar gitsin olay istersen. Üçüncü tip, Senin sütün yaramıyor demek ki. (Bu cümleyi bizzat babam kurdu bugün.) Evet, sütüm bozuk kanım bozuk benim uleeeyn diye bağırmak geliyor içimden. Dördüncü tip, Ayy bende bir süt vardı, o kadar çoktu ki, her yer süt olurdu. İyi maşallah deyin geçin.

Image

Ben şu an hem meme hem de mama veriyorum. Çıkan neyse gittiği yere kadar süt vermeye devam edeceğim. Isırgan otu, bira mayası tableti vs. bende pek bir işe yaramıyor. Bol bol su içiyorum. Hiç de gocunmuyorum. Sütü olan annelerin sütü daha da artsın, olmayan ya da az olan anneler de üzülmesin istiyorum. Ben yukarıdaki prototiplerin hepsiyle karşılaşmadım ama annelerin paylaştıklarından da yola çıktım ama ola ki böyle bir durumunuz var, hiiiiiç üzülmeyin lütfen demek istedim. Breastfeeding Mafia yüzünden canınızı sıkmayın. Hadi kalın sağlıcakla

 

*Başlık Fatih Terim’in efsane videosuna atıfta bulunmaktadır.

 

Advertisements

2 thoughts on “Samtayms Vat Ken Ay Du Samtayms?*

  1. Bugun bir annenin blogu ile karsilastim, onun hikayesi ise hayatinda hic ilac kullanmadan takviye kullanmadan cocuklarini yetistirmek. Asisiz, ilacsiz, normal dogumla evde dunyaya gelmis hatta plasentasini daha sonra kullanmak uzere saklayan bir anne. Yazdiklari co ilginc geldi, bilimsel kaynaklardan alintilar yapmis cok kafami kurcaladi. sut konusunda dogaya, akisina birakmak gerektigini soyluyordu. Hic bilgin var mi, arasirdin mi, asi yaptirdin mi? ne dusunuyorsun merak etim.iyi uykular:)

  2. Süt konusunda akışına bırakmak gerektiğine inanıyorum ben de. Olumsuz etkileyen en önemli faktör stres. Bu sebeple negatif etki yaratan insanlardan uzak durmaya ya da cevap vermemeye çalışıyorum. O anneyi de tebrik ediyorum ama aşı yaptırıyorum. Doğal bir ortamda yaşasaydık, apartmanlara tıkılmamış, haftasonları AVM’lere mahkum olmamış bir nesil olsalar belki cesaret ederdim.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s